2018 Dünya Kupası Elemeleri Türkiyenin Durumu

2018 Dünya Kupası Elemeleri Türkiyenin Durumu

2018 Rusya Dünya Kupası’nda yer alabilmek için mücadelesini sürdüren Türkiye kritik bir haftaya giriyor. Dört gün içinde oynayacağı iki karşılaşma Türkiye’nin Rusya biletini alıp alamayacağını ortaya koyacak.

6 Ekim’de Yeni Eskişehir Stadyumu’nda İzlanda ve 9 Ekim’de Veritas’ta Finlandiye ile karşılaşacak olan Türkiye’nin I Grubu’nda liderlik ve ikincilik şansı sürüyor.

2018 DÜNYA KUPASI ELEMELERİ TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye Grubundan Nasıl Çıkar?

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’nda mücadele eden Türkiye son iki maç kala Rusya biletini alabilir mi? Matematiksel olarak Türkiye’nin hem grup birinciliği hem grup ikinciliği şansı sürüyor.

Her şeyden önce şunu söylemek gerekiyor. Türkiye, grubunu lider olarak tamamlarsa doğrudan Rusya yolcusu olacak. Grubu ikinci bitirirse bu kez play-off turu oynama şansına sahip olacak. Ancak bu şansı elde edebilmesi için tüm gruplar içinde en kötü ikinci sırada yer alan takım olmaması gerekiyor.

Türkiye, son iki maçını kazanırsa diğer maçların sonuçları ne olursa olsun ilk ikide yer almayı garantiliyor. Bu durumda ikinci olsa bile topladığı puanlar takımı en iyi ikinciler arasına sokacak ve play-off turu kapısı açılacak.

Türkiye’nin son iki maçta 4 puan toplaması liderlik şansını mucizelere bırakır. Grup ikinciliği ihtimali ise yine ince hesaplara kalır. Takımın son iki maçta alabileceği toplam 3 puan ise ikinciliği de mucizelere bırakır.

2018 Dünya Kupası Elemeleri Formatı Nasıl?

Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası’na Avrupa kıtasından 14 ülke katılacak. Bunlardan biri ev sahibi olması dolayısıyla turnuvaya doğrudan katılan Rusya. Geri kalan 13 takımın 9’u Avrupa Elemeleri gruplarında birinci sırada yer alan takımlar olacak.

Geri kalan 4 takım ise şöyle belirlenecek: Toplam dokuz grubun ikincileri arasında bir takım en kötü ikinci olarak elenecek. Geriye kalan sekiz takım aralarında eşleşip play-off oynayacaklar.

Peki, en iyi ikinciler hangi kriterlere göre belirlenecek. Sırasıyla bakılacak kriterler şöyle:

1. En çok puan toplayan takım
2. En iyi averaja sahip olan takım
3. En çok gol atan takım

Türkiye’nin Dünya Kupası Tarihçesi

2018 Rusya Dünya Kupası mücadelesini sürdüren Türkiye, tarihi boyunca sadece iki kez Dünya Kupası organizasyonlarında yer alabildi.

1950’de hak kazandığı Dünya Kupası finallerine maddi sıkıntılardan dolayı katılım gösteremeyen Türkiye ilk olarak 1954 İsviçre Dünya Kupası finallerine katılmaya hak kazandı.

A Milli Takım, seneler sonra Japonya ve Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği 2002 Dünya Kupası’na da katılım hakkı elde etti ve bu turnuvada büyük bir tarih yazdı. Grubundan çıktıktan sonra ikinci turda Japonya’yı eleyen Türkiye, çeyrek finalde ise Senegal’i kupanın dışına iterek büyük ses getirdi.

Yarı finalde güçlü Brezilya’ya elenen A Milli Takım, üçüncülük maçında Dünya Kupası tarihinin en erken golünün atıldığı maçta Güney Kore’yi yenerek 2002 Dünya Kupası’nın üçüncüsü olmayı başardı.

2018 DÜNYA KUPASI ELEMELERİ TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bunlarda ilginizi cekebilir